images/sample/slideshow/logo1.png

UTILITY

واحد سرویس های جانبی

 این واحد وظیفه تولید سرویس های جانبی مورد استفاده در مراحل مختلف فرآیند را بر عهده دارد و از بخش های زیر تشکیل شده است:

واحد تصفیه آب خام

آب با حجم 200 الی 400 متر مکعب از سد مهاباد ارسال می شود.این آب در مخزن ذخیره 10000 متر مکعبی ذخیره می شود.آب خام از بستر های شنی و آنتراسیتی عبور می کندو در مخزن ذخیره دیگر 10000 مترمکعبی دیگری جمع آوری می شود.هدف از این قسمت حذف املاح نامحلول بصورت فیزیکی است.از این آب برای آب آشامیدنی و آب شتشو و آب خنک کننده استفاده می شود.

آب خام تصفیه شده پس از عبور از فیلترهای اسمز معکوس تصفیه شده و املاح محلول در آب تا حدود 20PPM حذف می شوند.این آب در مخزن 10000 مترمکعبی مربوطه جمع آوری می شود.سپس آب اسمز از بستر رزین های آنیونی و کانیونی مخلوط عبور کرده و باقیمانده املاح آن حذف می شود و آب بدون املاح  DM تولید می شود.ظرفیت واحد آب بدون املاح تولید بخار و در واحدها برای موارد مختلف استفاده می شود.

واحد هوا  و ازت

در این واحد ازت مورد نیاز واحدهای دیگر بروش تقطیر از هوا جدا می شود. ازت بعنوان گاز خنثی در فرایندها برای اکسیژن زدایی استفاده می شود. دمای تقطیر تا 180 درجه سانتیگراد میرسد.ظرفیت نیتروژن تولیدی 2500 نرمال مترمکعب در ساعت است که حداکثر مجاز اکسیژن در آن 10PPM است.

واحد آب خنک کننده

در این واحد آب خنک کننده واحدها به میزان 12000 مترمکعب در ساعت تامین می شود که در برجک های خنک کننده آب از بالا ریخته و پس از پخش شدن روی بسترهای اکنه ساخته شده از ورقهای پی وی سی بوسیله هوای مکش شده از پایین خنک می شود و آب خنک شده بوسیله پمپ به قسمت های متفاوت ارسال می گردد.

واحد بخار

بخار مورد نیاز واحدهای مختلف توسط سه بویلر هرکدام با ظرفیت 20 تن در ساعت تامین می شود.سوخت مورد نیاز این واحد گاز طبیعی است.به میزان تقریبی 10000 هزار متر مکعب در ساعت که اکثر مصرف گاز طبیعی پتروشیمی مهاباد را تشکیل می دهد.این بویلرها ساخت شرکت آذراب می باشند.دو نوع بخار فشار متوسط (15 بار) و بخار فشار پایین (6 بار) در این واحد تولید می شوند

واحد هیدروژن

این واحد هیدروژن مورد نیاز واحد پلی اتیلن را تولید می کند و خوراک آن گاز طبیعی به میزان 450 مترمکعب در ساعت بوده و ظرفیت واحد 100 کیلوگرم هیدروژن در ساعت می باشد.واکنش تولید هیدروژن برروی کاتالیست های نیکل و در دمای بالای 800 درجه سانتیگراد رخ می دهد و از گرمای آن برای تولید بخار استفاده می شود و سپس در بسترهایی که از غربال های مولکولی تشکیل شده اند جداسازی شده و هیدروژن تولید شده برای تولید پلی اتیلن استفاده می شود.

کاربران آنلاین:

در حال حاضر 40 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…