images/sample/slideshow/logo1.png

تولید پایدار در کنار حفاظت از محیط زیست

حفظ محیط زیست: تعهد به نسل های آینده

 

محیط زیست عبارت ترکیبی از دانشهای متفاوت در علم است که شامل مجموعه‌ای از عوامل زیستی و محیطی در قالب محیط زیست و غیر زیستی (فیزیکی، شیمیایی) است که بر زندگی یک فرد یا گونه تأثیر می‌گذارد و از آن تأثیر می‌پذیرد. امروزه این تعریف غالباً به انسان و فعالیت‌های او مرتبط می‌شود و می‌توان محیط زیست را مجموعه‌ای از عوامل طبیعی کره زمین همچون هوا، آب، اتمسفر، صخره، گیاهان و غیره، که انسان را احاطه می‌کنند خلاصه کرد.

تفاوت محیط زیست با طبیعت در این است که تعریف طبیعت شامل مجموعه عوامل طبیعی، زیستی و غیر زیستی می‌شود که منحصراً در نظر گرفته می‌شوند، در حالی که عبارت محیط زیست با توجه به برهم‌کنش‌های میان انسان و طبیعت و از دیدگاه بشر توصیف می‌شود.

تأثیرات انسان بر محیط زیست

خاک

مهمترین آثار فعالیت‌های انسان بر خاک عبارتند از: مسمومیت و فرسایش که موجب تخریب و کاهش توان زمین‌های زراعی می‌شوند. به‌طور کلی  فرسایش خاک پدیده‌ای طبیعی است که به وسیله عواملی چون باد، روان اب‌های سطحی و تغییرات دما انجام می‌گیرد.با این حال فعالیت‌های انسان ازجمله زراعت مفرط،آبیاریزمین‌های زراعی، محصولات  تک‌کشتی، چریدن بیش از حد دام‌ها در مراتع، جنگل‌زدایی و بیابان‌زایی باعث از بین رفتن تعادل موجود میان روند تخریب و ایجاد خاک، و در نهایت آلودگی آن می‌شوند.

مسمومیت خاک می‌تواند در اثر افزایش نمک‌های خاک توسط ماشین‌آلات کشاورزی یا آلودگی مستقیم آن توسط افراد یا کارخانه‌ها به ایجاد شود. در این صورت خاک ناحاصلخیز و حتی سمی برای برخی گیاهان می‌شود.

آب

کیفیت آب‌ها نیزبحران دیگری است که برخی کشورهادرپیش رو دارند. میزان آلودگی برخی آب‌ها و روند افزایش آن دربسیاری ازنقاط کره زمین بسیارنگران‌کننده می‌باشد. آب‌های سفره‌های زیرزمینی و رودها و دریاچه‌ها منابع مهم تأمین آب شیرین هستند که مستقیماً در معرض آلودگی توسط فعالیت‌های انسان قراردارند. آلودگی دریاها نیز علاوه بر دخالت مستقیم انسان،تحت تأثیر آلودگی آب‌های شیرین وچرخه آب می‌باشد.

علل آلودگی آب‌ها ممکن است فیزیکی یا شیمیایی باشند:

 • آلودگی فیزیکی همچونآلودگی گرمایی)مصرف آب برای خنک کردن دستگاه‌های صنعتی که موجب افزایش دمای آب و در نهایت از بین رفتن برخی گونه‌های گیاهی یا جانوری می‌شود.
 • آلودگی‌های شیمیایی بسیار گوناگون می‌باشند و می‌توانند در اثر ورود مواد شیمیایی حاصل از کارخانه‌ها، کشاورزی یا فاضلاب‌های شهری به درون آب باشد. مصرف مواد شیمیایی ضد آفت در کشاورزی از علل مهم آلودگی آب‌های زیرزمینی یا سطحی است که مستقیماً موجب مرگ بسیاری از گونه‌ها می‌شود. همچنین، مصرف کودهای نیتراتدار و فسفات دار موجب افزایش این عناصر در آب‌ها می‌شود. در نتیجه، باکتری‌ها و جلبک‌های سطح آب که از این مواد تغذیه می‌کنند به سرعت رشد می‌کنند و زیاد می‌شوند و موجب کمبود اکسیژن محلول در آب و در نتیجه مرگ اغلب گونه‌های ساکن زیر آب می‌شوند.

هوا

آلودگی هوا عبارت است از ورود مستقیم یا غیر مستقیم هر عنصری توسط انسان یا عامل طبیعی که احتمال ایجاد اثرات نامطلوب بر سلامتی انسان و محیط زیست را داشته باشد. انواع آلودگی‌های هوا عبارت‌اند از:

 • گازهای شیمیایی سمی که غالباً حاصل واکنش‌های سوختن هستند:
 • اوزون، که وجودش در لایه‌های پایینی هواکره تأثیرات خطرناکی بر سلامتی جانداران دارد.
 • گازهای حاصل از سوختن چون دی‌اکسید گوگرد، مونوکسید کربن و بعضی گازهای گلخانه‌ای.
 • گرد و غبار و ذرات معلق در هوا
 • گازهای گلخانه‌ای همچون دی‌اکسید کربن، متان و فلوئوروکربنها.
 • فلزات سنگین همچون سرب، روی، مس، کروم، جیوه و... که در اثر فعالیت‌های صنعتی وارد هوا می‌شوند.

 

بحث در مورد حفاظت محیط زیست اغلب روی نقش دولت‌ها، مجلس و اجرای قانون تمرکز می‌کند. هر چند، در مفهوم گسترده، حفاظت محیط زیست وظیفه همه مردم است نه فقط دولت. بحث‌های مربوط به محیط زیست شامل طیف گسترده‌ای از ذی نفعان شامل صنعت، گروه‌های بومی، گروه‌های محیطی و نمایندگان جامعه می‌باشد. تصمیمات گرفته شده برای حفاظت محیط زیست بازتاب این طیف گسترده از ذی نفعان هستند و در بیشتر کشورها مشترک می‌باشند.

 

شرکت پتروشیمی مهاباد و محیط زیست

شرکت پتروشیمی مهاباد نیز در راستای تحقق اصل پنجاهم قانون اساسی به منظور حفاظت از محیط زیست ونیز همسو با سیاستهای توسعه پایدار از تمامی امکانات لازم از جمله استفاده از دانش فنی وتکنولوژی روز دنیا برای تولیدمحصولاتی با کیفیت جهانی  وکنترل آلودگی و عوامل آلاینده احتمالی محیط زیست در حد استانداردهای جهانی را در برنامه های کاری واجرایی خویش قرار داده است. و تمامی کوششهای  مجموعه در راستای تولید پایدار هماهنگ با محیط زیست برنامه ریزی شده است.

 

 

مهمترین کارهای انجام شده در بخش حفاظت محیط زیست دربخشهای مختلف میتوان به موارد ذیل اشاره نمود.

 • کنترل عوامل آلاینده هوا

از عمده ترین مصارف انرژی در مجتمع پتروشیمی مهاباد در رابطه با تولید بخار می باشد که آن هم از طریق دو دستگاه بویلر بوده وسوخت مورد نیاز این واحد گاز طبیعی می باشد که از طریق خط لوله اختصاصی به مجتمع انتقال داده می شود.

لازم به ذکر است که کلیه آلاینده های زیست محیطی حاصل از سوخت گاز طبیعی در بویلرهای واحد بخار توسط آنالایزرهای تعیبه شده در دودکش های دیگ های بخار اندازه گیری شده و بصورت آنلاین و شبانه روزی از طریق اداره کل حفاظت محیط زیست استان نظارت و پایش می شود.

ودر بخش دوم از نظارتهای سازمان حفاظت محیط زیست در رابطه با اندازگیری وکنترل عوامل آلاینده هوا هر سه ماه یکبار از طریق آزمایشگاه معتمد اکیپ هایی به محل مجتمع اعزام شده وکلیه موارد مربوط به آلودگی هوا از جمله (Co, So2, No2, O3 وترکیبات آلی فرار) را اندازه گیری کرده و نسخه ای از گزارشات مربوطه رابه اداره کل حفاظت محیط زیست ارسال می کنند.

شرکت پتروشیمی مهاباد برای جبران ورود گازهای حاصل ازاحتراق گاز طبیعی در واحد بخار وفلر مجتمع نسبت به کاشت12000 اصله از انواع درختان همیشه سبز در قالب جنگل مصنوعی(50 هکتار) و ایجاد پارک های فضای سبز (4هکتار) اقدام کرده و در جهت زیبا سازی محوطه های اداری و صنعتی مجتمع 700 متر مربع گلخانه دائمی احداث نموده که در حدود 4000 اصله انواع درختچه های زینتی و تعداد زیادی دیگر از انواع گل های آپارتمانی و فصلی را سال تولید و در سطح مجتمع کشت می نماید. لازم به ذکر است مساحت اختصاص داده شده برای ایجاد فضای سبز و جنگلی بسیار بالاتر از استاندارهای ابلاغی سازمان حفاظت محیط زیست می باشد.

 

 

بعلاوه برای اطمینان و رد هرگونه ادعای احتمالی در خصوص آسیب به محیط زیست علی الخصوص جانوران زنده ، باغ پرندگانی در مجتمع احداث شده و گونه های متعدد از انواع پرنده، ماکیان محلی و خرگوش در آن نگهداری می شود.

 

 

 • کنترل عوامل آلاینده آب

بیشترین مصرف آب در مجتمع پتروشیمی مهاباد (یک میلیون متر مکعب در سال معادل 0.5 درصد از حجم سد مخزنی مهاباد) مربوط تولید بخار و واحد خنک کننده (کولینگ واتر) بوده و بخش بسیار کمی از آن جهت مصارف بهداشتی وشستشوی صنعتی بکار میرود.

در راستای استفاده بهینه ومصرف آب کمتر تمامی آبهای حاصل از مصارف بهداشتی و صنعتی وحتی آبهای سطحی حاصل از باران وبرف را از طریق کانالهای و جوی های بتنی وکاملا عایق برای نشتی های احتمالی جمع آوری شده و پس تصفیه شیمیایی ، فیزیکی و بیولوژیکی در واحد تصفیه پساب در استخرهای احداث شده در سطح مجتمع ذخیره و مجدداً در بخشهای فضای سبز و واحد خنک کننده استفاده میگرد.

لازم به ذکر است خروجی آب های واحد تصفیه پساب مجتمع نیز جهت پایش ونظارت لحظه ای بصورت آنلاین به اداره کل حفاظت محیط زیست استان در ارتباط می باشد. برای حصول اطمینان از عدم وجود هرگونه مواد آلاینده در آب های حاصل از تصفیه استخرهای ذخیره، اقدام به ماهی ریزی در استخرهای مذکور شده است.

 

 

 • کنترل عوامل آلاینده خاک

در رابطه با کنترل عوامل آلاینده خاک و آبهای زیز زمینی در سطح مجتمع تعدادی چاه پیزومتریک  با نظارت و راهنمایی های اداره کل حفاظت محیط زیست  استان حفر گردیده که با نمونه برداریهای دوره ای از آب چاههای مذکوراحتمال وجود هرگونه آلودگی رادر کمترین زمان ممکن ردیابی و کنترل نمایند.

ودر بخش دیگراختصاص  54 هکتار از فضای مجتمع به انواع درخت، درختچه و چمن شرایط لازم رابرای کاهش فرسایش خاک ، کنترل ذرات معلق در هوا وایجاد مکانی امن برای پرندگان را فراهم نموده است.

 

 

در بخش دیگری از نظارت های سازمان حفاظت محیط زیست در فواصل زمانی نامشخص تعدادی از کارشناسان و متخصیصن  آزمایشگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان بصورت سرزده  بدون اطلاع قبلی به مجتمع پتروشیمی مهاباد اعزام شده واز تمام موارد مربوط به ایجاد عوامل آلاینده احتمالی اعم از آب، هوا ،خاک و صدا نمونه برداری کرده و در صورت وجود هریک از عوامل آلاینده که خارج از استاندارد باشند ضمن تذکر کتبی زمانی کوتاه رابرای رفع آن تعیین می نمایند.

کاربران آنلاین:

در حال حاضر 43 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…