images/sample/slideshow/logo1.png

هم افزائی برای توسعه

سی امین نشست مدیران عامل شرکت های پتروشیمی کشور به میزبانی پتروشیمی باختر

چگونگی تامین پایدار و مطمئن خوراک صنایع پتروشیمی مهمترین دستور کار سی امین نشست مدیران عامل شرکتهای پتروشیمی کشور است که با شعار «هم افزائی برای توسعه» در تبریز برگزار گردید.

معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی در آغاز سی امین نشست مدیران عامل شرکتهای پتروشیمی کشور تجدیدنظر در مورد اجرای سیاستهای اصل ۴۴ قانون اساسی در صنعت پتروشیمی را خواستار شد.

 رضا نوروز زاده گفت: وقتی واحدهای پالایشگاهی ما در اصل 44 به بخش خصوصی واگذار می شود این واحدها منافع حداکثری خود را می بینند و تامین خوراک صنایع پتروشیمی با مشکل مواجه می شود.

 

 

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی گفت: با وجود این که ایران نخستین دارنده منابع گاز دنیا است؛ فقط هشت درصد از گاز در اختیار صنعت پتروشیمی قرار میگیرد اما با همین میزان گاز ۲۴ میلیارد دلار درامد ارزی برای کشور ایجاد می شود. به گفته وی، هم اکنون سالانه 55 میلیون تن انواع محصولات پتروشیمی در کشور تولید و 23 میلیون تن آن صادر می شود.

نوروز زاده اضافه کرد : در برنامه پنج سال آینده قرار است میزان تولیدات پتروشیمی در ایران با 60 میلیارد دلار سرمایه گذاری به یک صد میلیون تن برسد که امیدواریم با توجه به مزیت صنعت پتروشیمی این میزان سرمایه گذاری محقق شود.

 

 

معاون وزیر نفت افزود: صنعت پتروشیمی با صادرات 12 میلیارد دلار در سال نقش مهمی در تامین ارزی کشور دارد.

در بخشی دیگر از نشست دکتر پزشکیان نائب رئیس اول مجلس شورای اسلامی نیز گفت: صنعت نفت، گاز و پتروشیمی بزرگترین مزیت کشور است به شرطی که محصولات این صنعت را به جای خام فروشی به محصول نهایی تبدیل و صادر کنیم.

 

 

ودر ادامه افزود ضرورت سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی را یادآور شد و بر لزوم تلاش مضاعف ، وحدت و انسجام ، تغییر نگرش ها و اصلاح روش ها و بهره گیری از استعدادها و توان نخبگان به منظور ارتقای جایگاه این صنعت در شرایط جنگ اقتصادی کنونی تاکید کرد.


دکتر مهدوی دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی هم این صنعت را موتور محرکه اقتصاد کشور خواند و گفت : 26 درصد صادرات غیرنفتی کشور در اختیار صنعت پتروشیمی است و با تقویت این صنعت می توانیم با تحریم ها مقابله کنیم.

 

ودر ادامه افزود به علت کمبود خوراک 10 میلیون تنی واحدهای پتروشیمی درآمد 18 میلیارد دلاری از محل صادرات را از دست داده ایم، گفت: صنعت پتروشیمی در افق 1404 نیازمند سرمایه گذاری 85 میلیارد دلاری است.

وی با بیان اینکه گاز و پتروشیمی از مزیت های مهم کشور ما هستند، گفت: برای موفقیت نیازمند تغییر روش ها هستیم و در شیوه قانون گذاری هم نیاز به تغییر روش داریم.

در این اجلاس دو روزه همچنین مشکلات و چالش‌های پیش روی صنایع پتروشیمی کشور در کارگروهای تخصصی مورد بررسی و اتخاذ تصمیم قرار گرفت.

هم چنین در حاشیه نشست مذکور عصر روز چهارشنبه مورخه 13/04/1397 دکتر نوروززاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در سفری کوتاه به  شهرستان مهاباد ضمن بازدید از بخش های مختلف مجتمع پتروشیمی مهاباد، از نمایشگاه  تامین وساخت قطعات مورد نیاز واحدهای مختلف مجتمع دیدن بعمل آورده و از نزدیک با توانمندی های کارکنان جوان وخلاق مجتمع آشنا گردید.

 

 

کاربران آنلاین:

در حال حاضر 40 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…