خلاقیت و نوآوری، گام های موثر در مسیر پیشرفت

توسعه و ساخت مکانیسم اطفای حریق شلنگی 

 

خلاقیت به عنوان یک نیاز عالیه بشری در تمام ابعاد زندگی او مطرح است و عبارت است از تحولات دامنه دار و جهشی در فکر و اندیشة انسان بطوری که حائز توانائی در ترکیب عوامل قبلی به طرق جدید باشد را شامل می شده، خلاقیت برای افراد مختلف دارای معانی مختلف می باشد ولی یک عامل مشترک در تمام خلاقیت ها این است که خلاقیت همیشه عبارت است از پرداختن به عوامل جدیدی که عامل خلاقیت در آنها موجود بوده و به عنوان مجموع میراث فرهنگی عمل می کنند ولی آنچه که تازه است ترکیب این عوامل در الگویی جدی است. تلاشهای خلاقیت وسیله ای برای نوآوری است. خلاقیت بیشتر یک فعالیت ذهنی و فکری است و نوآوری بیشتر جنبة عملی دارد. در حقیقت محصول نهایی عمل خلاقیت است و نوآوری می تواند در خط مشی ها، فرآیندها، فنون نیز مانند فعالیت ها و رفتارهای افراد رخ می دهد. نوآوری مهارتی است که با بسیاری همکاری های دیگر همراه است.

سیاستهای مدیران شرکت پتروشیمی مهاباد از ابتدای احداث همیشه برمحور بومی کردن دانش فنی مورد نیاز مجتمع در بخش های مختلف استوار بوده و در راستای این سیاست و تشویق های مدیریت، دو نفر از کارکنان واحد آتش نشانی شرکت  به نامهای 'مسعود برخان' و 'کامبیز طه زاده' دانشجوی کارشناسی رشته مکانیک ، پس از 6 ماه تحقیق و بررسی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد توانستند با مطالعه نمونه خارجی شیلنگ اطفای حریق و تقویت نمونه جدید و بومی این طرح را در واحد آتش نشانی شرکت پتروشیمی مهاباد پیاده کنند.

این ابتکار با امکانات شرکت انجام شده و به لحاظ علمی با پشتیبانی و همکاری دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهاباد انجام گرفته است که می تواند مصداق عینی کاربردی کردن علم در محیط عمل و ارتباط صنعت با دانشگاه باشد.

از مزایای استفاده ازاین شلنگ می توان به قابلیت افزایش طول شیلنگ و مورد استفاده قرار دادن در مکان هایی که دسترسی آتش نشان به آن سخت بوده ، کنترل آتش،جلوگیری از انتشار گازهای قابل اشتعال و انفجار و نیز قابیلت انعطاف و سه بعدی بودن آن اشاره نمود.

 

کاربران آنلاین:

در حال حاضر 21 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…