گام های استوار پتروشیمی مهاباد در مقابله با چالش کم آبی

آبگیری استخر بتنی ده هزار مترمکعبی ذخیره آب بازیافتی مجتمع

     

    بحران آب به عنوان مهم ترین تنش امروز و فردای ایران نیازمند همکاری متقابل مردم و مسئولان ازطریق مصرف و مدیریت بهینه منابع آبی است تا نسل کنونی و آینده با چالش تشنگی مواجه نشده و روند توسعه کشور به تاخیر نیفتد.

کشور ایران در منطقه خشک و نیمه خشک زمین قرار گرفته و در 10 سال گذشته متوسط بارش ها از 250 میلیمتر به 242 میلیمتر کاهش یافته و کشور با مسایل بسیار جدی در منابع آب روبرو است.میزان آب تجدید شونده کشور از 1000 میلیارد مترمکعب در سال به حدود 104 میلیارد مترمکعب رسیده و این نشان دهنده این است که کشور از نظر وضعیت آب در شرایط بسیار نگران کننده ‌ای قرار دارد .

به گفته مسئولان از 50 سال گذشته تاکنون بیش از 110 میلیارد متر مکعب از ذخایر استراتژیک آب کشور برداشته شده و جبران این برداشت هیچ گاه صورت نگرفته و این منابع به صورت تصاعدی در حال نابودی است. با توجه به اقلیم و جغرافیای کشور و تنوع بارشی آن می توان پیش بینی کرد که در آینده مشکل آب در بیشتر مناطق ایران دیده شود. پس ناچاریم برای همه برنامه های توسعه ای کشور برنامه نحوه صحیح بهره برداری از منابع آبی داشته باشیم.

مجتمع پتروشیمی مهاباد نیز در راستای برنامه ریزی مصرف بهینه وجلوگیری هدر رفت آب ضمن تصفیه آبهای استفاده شده در بخشهای مختلف  اقدام به احداث تاسیسات ذخیره آب جهت ذخیره سازی واستفاده مجدد آن  در فرآیند تولید و نیز توسعه فضای سبز نموده است . هدف گذاری کلان مدیریت و کارشناسان شرکت در حوزه استفاده بهینه از منابع آبی، کاهش 20 درصدی مصرف آب سالیانه (به میزان 200 هزار متر مکعب) ازطریق جمع آوری و ساخت منابع ذخیره سازی آبهای سطحی متعدد می باشد.

مشخصات استخر بتنی یاد شده به شرح زیر می باشد:

  • مساحت استخر بتنی 2500 متر مربع
  • قالب بندی 2300 متر مربع
  • آرماتور بندی 22000 کیلوگرم
  • خاک ریزی1100متر مربع
  • خط انتقال لوله 8 اینچ که آب تصفیه شده از مخازن واحد پساب  را به استخر ذخیره بتنی انتقال می دهد به طول 1200متر.
  • حجم بتن ریزی کل مخزن حدود 640 مترمکعب
  • ظرفیت نهایی 10700  متر مکعب
  • هزینه های ساخت 3 میلیارد ریال

لازم به ذکر است کلیه مراحل طراحی و ساخت استخر مذکور توسط کارشناسان شرکت پتروشیمی مهاباد انجام شده است که این مساله صرفه جویی زیادی در مراحل اجرای پروژه به همراه داشته است.

کاربران آنلاین:

در حال حاضر 22 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…