images/sample/slideshow/logo1.png

پتروشیمی مهاباد، دستاورد صادرات محور و ماندگاری از دولت تدبیر و امید

مصاحبه مدیریت عامل پتروشیمی مهاباد با خبرگزاری جمهوری اسلامی

    مهاباد- ایرنا- تولید صنعت پتروشیمی کشور طی سال های 1392 تا پایان 1395 شمسی با راه اندازی هشت طرح پتروشیمی از جمله پتروشیمی مهاباد، حدود 10 میلیون تن افزایش یافته است تا ایجاد اشتغال و صادرات پایدار، هدیه ای از جنس تدبیر و امید به مردم مناطق مختلف کشور باشد.

به گزارش ایرنا جلوگیری از خام فروشی در کنار ایجاد اشتغال و توسعه صادرات با راه اندازی طرح های جدید پتروشیمی در دولت یازدهم دنبال شده و سهم آذربایجان غربی از این صنعت 22 طرح ارزشمند اسیدسولفوریک پتروشیمی ارومیه و پلی اتیلن سنگین/سبک خطی پتروشیمی مهاباد بوده است. 

در این میان با افتتاح مجتمع پتروشیمی مهاباد در سال گذشته علاوه بر  پیش بینی اهداف یاد شده، آرزوی دیرینه مردم منطقه به تحقق پیوست و با ایجاد اشتغال مناسب برای حدود 700 نفر، زیربنای ایجاد صنایع پائین دستی پتروشیمی نیز در این شهرستان فراهم شد.

با افتتاح شرکت پتروشیمی مهاباد زمینه صادرات محصولات پتروشیمی فراهم شده و بیشتر تولیدات این مجتمع به کشورهای مختلف جهان صادر می شود اما مسئولان دولت یازدهم به دنبال صنعت و صادرات پایدار از طریق ایجاد صنایع پائین دستی هستند. 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با بیان اینکه حدود 90 درصد محصولات تولیدی این پتروشیمی در نخستین سال بهره برداری (سال گذشته) صادر شده است، گفت: ایجاد صنایع پائین دستی ارزش صادرات پتروشیمی را 10 برابر می کند. 

محسن مجیدی اظهار کرد: بر این اساس توسعه صادرات باید از خام فروشی به طرف تولید در صنایع پائین دستی و افزایش ارزش افزوده پیش برود تا ارزش صادرات کشور چندین برابر شود و در رونق اقتصادی و صنعتی کشور نقش بیشتری را ایفا کند. 

وی با اشاره به تولید 110 هزار تن پلی اتیلن و 12 هزار تن 'بوتن یک' در پتروشیمی مهاباد، بیان کرد: 86 هزار تن از این تولیدات به ارزش 100 میلیون دلار صادر شده است و با ایجاد صنایع پائین دستی می توان ضمن حفظ منابع و ثروت طبیعی کشور، صاحب سود صادراتی بیشتری شد. 

مجیدی با اشاره به اینکه در پتروشیمی مهاباد 2 محصول پلی اتیلن سبک و سنگین تولید می شود و قابلیت تنوع تا 3000 گرید در پلی اتیلن خطی سبک و سنگین وجود دارد، گفت: پارسال عمده مقصد صادرات پتروشیمی مهاباد چین بوده که در واقع نقش واسط را داشته است. 

به گفته وی محصولات پتروشیمی مهاباد به کشورهای ترکیه، چین، ویتنام، هند و یونان به صورت مستمر صادر شده و در چند ماه گذشته و در سایه برجام، صادرات محصول به کشورهایی مثل آلمان نیز میسر شده است. وی همچنین ارزش صادرات پتروشیمی مهاباد را بیش از 20 میلیون دلار در 2 ماهه اول سال 13966 شمسی اعلام کرد و افزود: پارسال 100 میلیون دلار محصول از پتروشیمی مهاباد به کشورهای مختلف صادر شده است. 

مدیرعامل شرکت پتروشیمی مهاباد با بیان اینکه ایجاد صنایع پائین دستی می تواند سه تا چهار هزار شغل در منطقه ایجاد کند، اظهار  کرد: اهمیت دادن به تولید داخلی و بسترسازی برای تحقق این موضوع با بهره گیری از ظرفیت های منطقه ای تحقق این هدف را ممکن می کند. 

مجیدی با بیان جزئیات تولید 2 ماهه امسال در پتروشیمی مهاباد گفت: 40 هزار تن پلی اتیلن تولید شده که از این مقدار 188 هزار تن به ارزش بیش از 20 میلیون دلار صادر شده است. وی اضافه کرد: امسال چهار هزار تن 'بوتن وان' نیز در پتروشیمی مهاباد تولید شده که یکهزار تن آن به فروش رسیده و بقیه به مصرف داخلی رسیده است. 

معاون استاندار آذربایجان غربی و فرماندار ویژه مهاباد نیز گفت: 155 میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت های لازم جهت ایجاد صنایع پائین دستی در اطراف پتروشیمی مهاباد مصوب شده است. 

ایرج شجاعی گفت: بر این اساس به جای اینکه محصول خام صادر شود، محصولات در همینجا فرآوری می شود و ارزش صادرات 100 دلاری به بیش از 500 دلار افزایش می یابد که طرح های مختلفی از طرف بخش خصوصی در این خصوص ارایه شده است. 

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت آذربایجان‌غربی نیز ایجاد زنجیره‌های پتروشیمی را از اقدامات این اداره کل عنوان کرد و افزود:  توسعه هر صنعتی باید در مسیر تکمیل زنجیره ارزش آن صنعت باشد تا مورد توجه ویژه قرار گیرد و زمینه رشد مستمر و پرشتاب اقتصادی در صنایع پائین ‌دستی پتروشیمی را فراهم کند. 

جعفر صادق اسکندری گفت: بر این اساس زنجیره محصولات صنایع پایین دستی در این استان تدوین شده است. 
به گزارش ایرنا مجتمع پتروشیمی مهاباد در قالب طرح ساخت خط انتقال اتیلن از عسلویه به غرب کشور به طول یکهزار و ‎ 6000 کیلومتر احداث شده است و اتیلن که خوراک اصلی این پتروشیمی را تشکیل می دهد از عسلویه به این مجتمع منتقل و تزریق می شود. 

در مسیر این خط انتقال 6 واحد پتروشیمی در مناطق محرومی چون خرم آباد، کرمانشاه، مهاباد، میاندوآب و سنندج ساخته شده و منبع تامین کننده اتیلن مورد نیاز واحدهای پتروشیمی واقع در مسیر این خط لوله، واحدهای پتروشیمی است. 

این طرح ماندگار که فعالیت های مقدماتی و مطالعاتی آن از سال 83 و عملیات اجرایی آن از سال 88 آغاز شده، در زمینی به مساحت 185 هکتار در کیلومتر 15 جاده مهاباد ـ ارومیه ساخته شده است. 

مجتمع پتروشیمی مهاباد قادر است سالانه 300 هزار تن پلی اتیلن سبک خطی و سنگین و 300 هزار تن بوتن یک را تولید و روانه بازارهای داخلی و خارجی کند. مواد اولیه مورد نیاز این مجتمع نیز سالانه حدود 324 هزار تن اتیلن است که از طریق خط لوله سراسری انتقال اتیلن غرب کشور از کاویان عسلویه به این مجتمع منتقل می شود. 

این طرح پس از بهره برداری کامل قادر خواهد بود تا برای یکهزار نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به صورت غیرمستقیم زمینه اشتغال فراهم کند. 

شهرستان مهاباد با حدود 237 هزار نفر جمعیت در 125 کیلومتری جنوب ارومیه مرکز آذربایجان غربی واقع است. 

** گزارش از: پیمان پاکزاد ** انتشار دهنده: علیرضا فولادی

کاربران آنلاین:

در حال حاضر 35 میهمان و بدون عضو در حال بازدید از سایت هستند

بالا
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…